Geriatride Semptomdan Teşhise
Geriatride Semptomdan Teşhise

Geriatride Semptomdan Teşhise

Fiyat : ₺340,00

Prof. Dr. Selahattin Fehmi Akçiçek
Dr. Öğr. Gör. Aslı Kılavuz
Uzm. Dr. Fatma Özge Kayhan Koçak

Yaşın ilerlemesi ile birlikte hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır, fakat aynı zamanda bu kişilere kesin tanı koymak da zor hale gelmektedir. Genelde yaşlı bireylerde klasik bulgular görülmeyebilir ya da bu bireyler sadece kilo kaybı, halsizlik, bilinç değişikliği gibi nonspesifik bulgularla başvurabilirler. Örneğin herhangi bir enfeksiyon, başka bir spesifik bulgu vermeden konfüzyon gibi bilinç değişikliği ile kendini gösterebilir. Benzer şekilde ileri yaşta göğüs ağrısının eşlik etmediği miyokard infarktüsü vakalarıyla da sık karşılaşılmaktadır.
Nonspesifik bulguların varlığı birçok olası tanıyı da düşünmeyi gerektirmektedir. Çünkü hastanın sahip olduğu komorbidite durumu, hastalığın prezentasyonunu değiştirebilir ya da yaşa bağlı değişiklikler belirtilerin kişiler tarafından tanımlanmasını zorlaştırabilir. Ayrıca, atipik prezentasyonlar varlığında tanı konması ve gerekli tedavinin başlanması gecikebileceği için mortalite ve morbidite oranları da artmaktadır. Dahası, nonspesifik semptomlar tanı yöntemlerinin gereksiz kullanımına da yol açabilmektedir.
Tıp fakültesi öğrencilerine ve tıp doktorlarına poliklinik veya servis ortamında 65 yaş ve üstü hastalarla ilgilenirken sık karşılaşacakları nonspesifik semptomlar için yol gösterici olacak “Geriatride Semptomdan Teşhise” kitabının, hızlı karar vermeleri gereken kısıtlı zaman aralığında referans özelliği taşımasını umut etmekteyiz. Katkılarından dolayı tüm yazarlara teşekkür ederiz.

İÇİNDEKİLER:

 

1. Bilinç Değişikliği

Fatma Özge Kayhan Koçak

2. Düşme ve Denge Bozukluğu

Aslı Kılavuz

3. Görme Kaybı

Mine Esen Barış, Suzan Güven Yılmaz

4. İşitme Kaybı

Gülce Kirazlı, M. Fatih Öğüt

5. İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Şükriye Miray Kılınçer Bozgül

6. Kabızlık (Konstipasyon)

Ferit Çelik

7. Unutkanlık

Gül İspirli, Sevnaz Şahin

8. Uykusuzluk

Sercan Şahutoğlu

9. Üriner İnkontinans

Fatma Erol, Selahattin Fehmi Akçiçek

İndeks

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR