Nörolojik ve Psikiyatrik Hastalıklarda Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) El Kitabı
Nörolojik ve Psikiyatrik Hastalıklarda Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) El Kitabı

Nörolojik ve Psikiyatrik Hastalıklarda Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) El Kitabı

Fiyat : ₺740,00

Editörler: Yasin Temel, Ersoy Kocabıçak, M. Cenk Akbostancı, Okan Doğu, Ali Savaş, 

Modern anlamda derin beyin stimülasyonu (DBS) otuz yılı aşkın süredir Parkinson hastalığı başta olmak üzere diğer hareket bozukluklarında kullanılan etkinliği kanıtlanmış, güvenilir bir tedavi yöntemidir. İlerleyen yıllar içinde kullanım alanı bununla da sınırlı kalmamış, obsesif kompülsif bozukluk ve Tourette sendromu gibi bazı psikiyatrik hastalıklarda ve epilepside etkinliğini kanıtlayan çalışmalar yapılmış, bu hastalıkların tedavisinde klinik uygulamaları gün be gün artmıştır. Günümüzde halen; bağımlılıktan major depresyona, Alzheimer, demanstan otizme kadar geniş bir yelpazede deneysel ve klinik çalışmalar yapılmakta, bazı endikasyonlarda umut verici, bazısında ise iyi olmayan sonuçlar elde edilmektedir.

Son otuz yılda MR ve DBS sisteminin diğer bileşenlerindeki teknolojik gelişmeler terapinin etkinliğini ve güvenilirliğini olumlu yönde etkilemiş, komplikasyonlar daha iyi anlaşılmış ve yönetilmeye başlanmıştır. Tedaviye uygun hasta seçimi kriterleri gün geçtikçe daha anlaşılır olmuş, ameliyat sonrası hasta yönetimi ve batarya programlama daha rafine hale gelmiştir.

Elektrik tabanlı nöromodülasyon yöntemi olarak DBS; piyasadaki firmalar tarafından terapinin AR-GE çalışmalarına yaptığı yatırımın devamlılığı ve nanopartikül tabanlı ya da ışık tabanlı stimülasyonun gelişim hızındaki yavaşlık göz önüne alındığında uzun bir süre daha tedavi seçenekleri yelpazesindeki güçlü yerini koruyarak artıracak gibi görünüyor.

Bu kitabın çıkış noktası ülkemizde özellikle hareket bozukluklarının tedavisinde uzun zamandır kullanılan DBS terapisinin güncel bilgilerini ilgili tüm disiplinlere duyurmak, rutin olmayan endikasyonlar için de bir farkındalık oluşturmaktır. İçeriği DBS ile sınırlı ilk Türkçe kaynak olma özelliğini taşıyan ve pek çok disiplinden deneyimli bilim insanının yazdığı bölümlerden oluşan kitabımızı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

 

Editörler grubu

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR